Studnia głębinowa na działce rekreacyjnej. Zalety rozwiązania
Działki rekreacyjne najczęściej zlokalizowane są na obrzeżach miast lub w wiejskich miejscowościach, gdzie nie zawsze istnieje możliwość podłączenia do lokalnej sieci wodociągowej. A nawet jeśli można dokonać podłączenia, coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę własnego ujęcia wody, co pozwala zyskać niezależność od dostawców mediów, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do sporych oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy dobrze zaznajomić się z warunkami gruntowymi na naszej działce, a także wybrać profesjonalną firmę, która w sposób rzetelny i fachowy zajmie się budową studni głębinowej.
Co należy sprawdzić przed budową studni głębinowej?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wierceniu studni głębinowej należy dokładnie zaznajomić się z warunkami gruntowo-wodnymi na danej działce. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac jak największą dokładnością określić głębokość zalegania warstwy wodonośnej. Zależy też dowiedzieć się, jaka jest jakość wody na danym terenie. W jaki sposób pozyskać te wszystkie informacje? Najbardziej wiarygodne dane uzyskamy Na podstawie wykonanych badań hydrogeologicznych. Po wykonaniu rozpoznania geologicznego będziemy mieć pewność co do jakości wody oraz specyfiki gruntów. Badania pozwolą też precyzyjnie określić, na jakiej głębokości należy wykonać odwiert.
Korzyści z posiadania studni głębinowej na działce
Posiadanie własnego ujęcia wody na działce to szereg niewątpliwych korzyści, wynikających przede wszystkim z wygody użytkowania, jak i sporych oszczędności. Jesteśmy niezależni od sieci wodociągowych, gdyż wodę czerpiemy z gruntu – całkowicie za darmo. Jeśli będziemy stosownie dbać o studnię głębinową, regularnie ją czyścić i konserwować, unikniemy niepotrzebnych awarii instalacji, a nasze prywatne ujęcie wody będzie nam bezproblemowo służyć przez długi czas. Początkowy wydatek wynikający z budowy studni zwraca się dość szybko.
Jakość wody ze studni głębinowej jest bardzo dobra. Wody gruntowe są filtrowane przez poszczególne warstwy gleby, więc dociera do nas niemal krystalicznie czysta i świeża woda, którą możemy się cieszyć niezależnie od stanu sieci wodociągowej czy cen rynkowych.